Űrutazás, brit rockőrület és lélekbúvárkodás

Cheetah, Butterbros és Jakó a Robotban

2025. május 3-án a budapesti Robot klub újra bizonyította, miért számít az egyik legizgalmasabb underground koncerthelyszínnek.

Három teljesen eltérő, de egymást remekül kiegészítő produkció érkezett az Akácfa utcába: a pszichedelikus-bluesos Cheetah and the Spaceship, a brit rock hatásaiból építkező Butterbros, végül pedig Jakó, azaz Rónai Dávid (Fatal Error) szólóprojektje teljes zenekari felállásban.

🚀 Cheetah and the Spaceship – Pszichedelikus felütés

19:45-kor kezdődött az este, méghozzá nem is akárhogyan. A Cheetah and the Spaceship négyese (Gyarmati Balázs, Komjáthy Dániel, Hidas Máté, Göndör Dániel) egy súlyosan sodró, pszichedelikus-blues alapú szettel rántotta magával a közönséget az űrbe.

A tavaly nyáron alakult formáció korántsem pályakezdőkből áll, és ez minden egyes riffből érződött.

A zenekar első nagylemezén dolgozik, de már most érett és határozott hangzásvilággal bírnak. Az improvizatív betétek, a torzított gitárok és a sodró dobszekció azonnal megalapozták az est hangulatát.

🎸 Butterbros – Brit alternatíva magyarul

20:50-től a Butterbros robbantotta be a klubot – szó szerint. A zenekar önironikus felütéssel hirdeti magát („szexifiúk hiperaktívkodnak szexin”), de a zenéjük komolyan veendő: brit alternatív rock, grunge és hard rock elemek keverednek mély, gyakran lelki témájú dalszövegekkel.

A közönség nem csak hogy beindult, hanem pogózott, énekelt, és egy ponton még egy Macarena cover is előkerült – stílusosan újragondolva.

A Butterbros élőben valóban azt adja, amit ígér: katartikus örömzenélés, lendület, közvetlenség és egy cseppnyi őrület.

🔴 Jakó – Piroslámpa a lélekben

Az est zárásaként 21:55-kor lépett színpadra Jakó, azaz Rónai Dávid, a Fatal Error gitárosaként ismert zenész. 2023 végén indított szólókarrierje új fejezetet nyitott a pályáján, amely merőben eltér a korábbi zenekari munkáitól.

A 2024-ben megjelent Piroslámpa című debütáló nagylemez már a címében is utal arra a belső világra, amelybe Jakó beengedi hallgatóit: személyes, néha fájdalmas, máskor gyógyító történetek ezek, amik egyaránt szólnak veszteségről, vívódásról, szeretetről és önismeretről.

A koncerten teljes zenekari felállásban játszott, ami sokat adott a dalok dinamikájához – bár a szövegek intimitása megmaradt, a hangszerelés ereje segített abban, hogy a mondanivaló még nagyobb súlyt kapjon.

Az élő verziók nem pusztán lejátszott számok voltak: minden dalban volt valami plusz – egy rögtönzött gitárszóló, egy elnyújtott csend, egy elkapott tekintet a közönség felé –, ami különleges, csak az adott estére jellemző hangulatot teremtett.

A közönség láthatóan nemcsak kíváncsiságból jött, hanem sokan már kívülről ismerték a szövegeket, és együtt énekelték Jakóval. A „Piroslámpa”, a „Meg se szólalj” vagy a „Tükör” című dalok különösen erősen rezonáltak a hallgatósággal.

A csendesebb, befelé forduló pillanatokban a klub egész tere egyetlen lélegző egységgé vált – ritka az ilyen koncentrált figyelem egy élő rockkoncerten.

Dávid nemcsak dalszerzőként és előadóként bizonyított, hanem frontemberként is. Közvetlensége, humora és emberközeli jelenléte folyamatos kapcsolatban tartotta a közönséget a színpaddal. Egy ponton ő maga is megjegyezte: „Ez most nem csak koncert, ez terápia is egy kicsit.”

Jakó zenéje egy külön kis világ – és ezen az estén a Robot klub adott otthont ennek az univerzumnak, ahol minden dal egy-egy történet volt, és minden történet egy kicsit közelebb vitt önmagunkhoz.

Ha szeretnél még többet megtudni a Piroslámpa albumról, ajánlom figyelmedbe a Lángoló.hu cikkét, amelyben Jakó dalról dalra mesél az albumról: Lángoló

Összegzés

Ez az este a Robotban tökéletes példája volt annak, milyen jól működhet együtt három teljesen különböző karakterű zenekar. A Cheetah and the Spaceship sodró lendületével nyitott, a Butterbros energiarobbanása középre került, Jakó pedig elcsendesítve és elgondolkodtatva zárt. A közönség végig lelkes és befogadó volt – ahogy egy valódi rockeseményen illik.